Když má one man show 31 lidí

19. 2. 2020 — 2110 OTTOSLOV

Dnes se podíváte za oponu. Dnes uvidíte, jak to opravdu vypadá, když to na první pohled vypadá, že si někdo jede sólo dráhu.

 

Z mého webu, Facebooku, fotek nebo různých videí to může působit, že je tu jen samý Otto. Otto, Otto… a zase Otto. 

Otto zleva, Otto zprava.

Ale kde bych byl já, kdyby tu nebyli oni, ony, tamti, tihleti a tamhleti? Zaslouží si pozornost. 

Dnes tak odhalíte celý tým pro Ottobohus.cz.

Tady jsou – hrdinové z fronty:

 

 

 

Pochvala před nastoupenou jednotkou

V posledních třech letech jsem toho freelancera trochu víc rozjel. 

To by se ale ani omylem nepovedlo bez zásadní pomoci dalších profíků.

Většinou nejsou nikdy vidět. 

Ale teď se ocitnou ve světle ramp – jednoho po druhém si je pěkně nasvítíme.

Srovnal jsem celou tu bojovou četu do 6 družstev:

  • SWAT 

  • HEADQUARTERS

  • ŠKOLENÍ SQUAD

  • WEB CREW

  • ORBIS TEAM

  • BACKUP

 

Dnes je to jejich den. 

Frčky, metály, k poctě zbraň a slavnostní salvu na můj rozkaz.

A pro vás to může být třeba skvělý seznam doporučení na jednotlivé profese.

 

 

1. SWAT: jednotka online nasazení

Tahle trojice to vždy odnese nejvíc – a v první linii. Ať už si vymyslím školení, knihu, nový web, HitHit kampaň či Ottoletter.

Ve dne, v noci, bez výmluv, v plné polní, po mém boku, no task left behind. 

 

★  Jan Pospíšil

Přiznejme si: nebýt Honzy, není nic. Žádné Ottocopy.cz, žádný Ottobohus.cz, prostě žádná Ottoshow – rozhodně ne online. Cokoli si vymrčím, Posp to dostane na web. A že občas umím mrčet na pixely přesně.

Jako programátor pracoval i pro Booking.com, přednáší na MU a coby vývojář stojí například za projektem irozhlas.cz. Je to borec.

posp.cz

 

★  Jana Reichel

To se prostě občas tak stane, že si s někým sednete. A když jste copywriter a ten druhý grafik, tak je to pro vaše promo bingo. Já píšu, Jana maluje, dokonalá symbióza, skvělé výstupy, není co řešit. A je v tom duše.

Designérka, výtvarnice, lektorka, autorka geniálního OTTO logotypu – a také demiurg pro vydání ilustrované knihy Orbis Tweetus.

janareichel.com

 

★  Roman Lelek

Něco vám řeknu: nesnáším e-mailing. Proto mám tak rád Romana. Po úvodní konzultaci k Mailchimpu si možná myslel, že se mě zbaví… ale od té doby se ho držím jak klíště. Bez něj nerozešlu ani koresponďák.

Roman jako e-mailingový specialista krotí v Activate obří rozesílky velkým korporacím. Na své druhé volné noze dělá i vlastní školení a konzultace.

romanlelek.cz

 

Tohle je mé trio snů. 

Bez tohoto útočného komanda bych se mohl jít leda tak klouzat.

 

 

2. HEADQUARTERS: strategické velení

Mít útočnou převahu je fajn. Ale ne vždy máte k dispozici celou divizi a bezchybné zásobování v týlu.

Pak se vyhrává chytrostí, taktickou vyspělostí, uměním včas a dobře zmapovat terén.

 

★  Robert Vlach

Nic dražšího než Robertovy služby jsem si v životě zatím nekoupil. A nic se mi nevrátilo tak rychle jako jeho poradenství. Nejsem greenhorn, podnikám od roku 2006, ale zpětně mi ta doba přijde jako nahodilé hobby.

Až generál Robert jako byznys konzultant tomu dal štábní profi kulturu. Změnil mi mindset a ukázal, jak se dívat na válečná pole v podnikání.

robertvlach.cz

 

★  Barbara Palatová

Vždy jsem byl spíš intuitivní typ. Což je pro vedení agendy OSVČ, DPH, VZP, OSSZ, FÚ, S.R.O. či DUZP hotové neštěstí. Proto bylo třeba vyztužit daňové brnění a zapnout účetní štíty proti záškodnické intuici.

Daňová poradkyně Bára mi vše vysvětlila, zařídila a nastavila. Je to teď má klíčová spojka. Finanční zdraví máme opravdu jen jedno.

navolnenoze.cz/prezentace/barbara-palatova

 

★  Petr Handlíř 

Když vše funguje jak po másle, je každý hrdina. Ale jak se stroj zadrhne… tak se všichni modlí Zdrávas Maria, PPC plná. A hledají správného experta na výkonnostní marketing na Facebooku.

Petr ví. Moc dobře pozná, kdy vystřelit a jakým nábojem – a kdy naopak neplýtvat municí a přesunout baterii na výhodnější kopec.

petrhandlir.cz

 

Foto: zdroj

 

 

3. ŠKOLENÍ SQUAD: taktický výcvik

Od února 2018 jsem v 25 termínech proškolil přes 550 lidí

A když jsem celý ten cirkus dával dohromady, nechtěl jsem podcenit přípravu. Těžko na cvičišti, lehko na jevišti.

 

★  David Svoboda

Můj tajný trumf při tvorbě celodenního školení. David mi pomohl s výstavbou struktury: čím zaujmout, jak to pak udržet, kdy pracovat s pauzami, proč dohrávat pointy – a jak to celé poskládat do formátu 8 hodin. Aby to ani chvíli nenudilo.

Jako trenér perfektních prezentací je David fakt špička. Pravidelně mentoruje řečníky pro TEDx a školí jak velké firmy, tak jednotlivce.

svobodavid.com

 

★  Petr Jasinski

Myslíte si, že umíte mluvit na veřejnosti? Tak se postavte před Petra a zkuste říct pár vět – dá vám nekompromisní čočku (česky: feedback). A to je dobře. Toto prozření jsem potřeboval. Aby to naostro pak stálo za to.

Petra rozhodně doporučuji jako praktického lektora komunikace. U něj nic neošidíte. Nedá se to. Veškerou teorii ve svých kurzech učí praxí.

kurzykomunikace.cz

 

★  Veronika Poláčková

Dobré ráno na ČT asi nikdy uvádět nebudu. Ale proč si od její moderátorky neposlechnout věcné rady? Je to věda: modulace hlasu, frázování, tón řeči, dech, vzdech, aby vm drzí vbec rozmle… ááá! Aby vám druzí vůbec rozuměli.

Jako koučka technik mluveného projevu dělá Veronika tréninky prezentačních dovedností – díky ní už mimo jiné neřeknete „prostě, jako, vlastně“. 

veronikapolackova.cz

 

★  Katka & Klára

Když pořádáte školení, máte o mailovo–fakturační zábavu opravdu postaráno. Celou administrativu první dva roky řešila Kateřina Chromečková – nově od 2020 se o agendu stará virtuální asistentka Klára Kawuloková

 

★  Silvie Komárková

Když pořádáte školení, musíte účastníky i nakrmit. A když nechcete, aby to byl blaf, nevolejte řediteli, ale Silvii. Pod značkou NAŠA vám osobně udělá tak dobrý catering, že si z toho lidi normálně cvrknou.

 

★  Kateřina Alexandrová

Každý máme talent na něco. Katka má přesně tu schopnost event manažerky, kterou v Praze potřebuju: aby na místě všechno klapalo, na nic se nezapomnělo a hlavně, abych na to nemusel myslet já. 

 

 

 

4. WEB CREW: základna mariňáků 

V listopadu 2017 jsem spustil nový web Ottobohus.cz. Dělal jsem na něm od jara 2016.

Kdybych měl popsat celou tu anabázi, bude z toho další článek. Takže teď jen ve zkratce hlavní osoby a obsazení.

 

★  Adam Hrubý

Proč něco vymýšlet, když má někdo lepší nápady. Adam mi ukázal, že osobní branding je vlastně psychoanalýza. A že když má vzniknout kreativní brand brief jako zadání k novému webu, tak to bude sakra bolet. Hlavně mě. 

hruby.guru

 

★  Jan Řezáč

Proč si vybírat mezi tolika různými webdesignéry, když můžu mít toho nejlepšího. V rámci Honzovy agentury dělal jeho tým výzkum, návrh struktury a prototyp webu. Nechtěl jsem žádné pološmrdlání, ale fakt pevné základy, které drží.

houseofrezac.com

 

★  Taka Tuka (Janis Voudouragkakis)

Znáte ten pocit, když si objednáte skvělé jídlo a nakonec dostanete celou hostinu? To se mi stalo s Janisem: poptal jsem u něj fotografie… a ve finále z toho (kromě skvělých fotek) byla i kompletní art direkce k webu. 

takatuka.cz

 

★  Martin Valas

Na web grafiku mám mlsný jazýček. Proto jsem si oddechl, když jsem zjistil, že si s Martinem budeme rozumět. Jeho brutální volba písma, navigace či barevných prvků v přísně minimalistickém ČB vizuálu skvěle vystihla můj styl psaní. 

valas.cz

 

★  Tomáš Krejčí 

Ačkoli významu slova kodér stále plně nerozumím... tak vím, že to bez něj nejde. A z Tomáše ze Superkodérů jsem měl 100% profi pocit. Řekne 13.00, přijde 13.00. Slíbí tehdy, tak pošle tehdy. Bezchybná spolupráce.

superkoders.com

 

★  Jiří Tvrdek

Jerry jako vizuální designér musel z projektu na poslední chvíli odstoupit, ale to doporučení Martina Valase byla trefa do černého. Navíc mi už předtím pomohl v rámci úvodního workshopu k webu – jak přemýšlet o grafice. 

tvrdek.cz

 

★  Karel Mindless Novotný

Karel přímo na novém webu nepracoval, ale od roku 2013 jsem s ním průběžně konzultoval předchozí značku Ottocopy. Na řadu momentů z našich brandingových debat si živě pamatuji. Dost z toho ovlivnilo i můj přístup k Ottobohus.cz.

brand.family

 

 

5. ORBIS TEAM: knižní pěchota

Tištěnou knihu si sám vydávat už nikdy ne-ne-nebudu. 

Ale jsem rád, že mám tu zkušenost. Častokrát to byl porod, na konci pak euforie z vydaného dítěte, co má 180 plnobarevných stran

 

★  Miloš Sekot

Když vytisknete 3 000 kusů knih, sprásknete ruce: Kdo to všechno rozešle? A kdo zabalí? A kdo ohlídá? Miloš si vzal na triko všechny objednávky Orbis Tweetus a zařídil i distribuci knihy u Dobrovského.

 

★  Jan Kottman

Jakmile jsem se rozhodl pro crowdfundingovou kampaň, bylo jasné, že kniha potřebuje video. A mně bylo jasné, komu volat. Kotík je skvělý malíř, animátor, tvůrce online her – a velmi podobný hračička jako já.

 

★  Pavel Brabec

Spolu s Janou Reichel jsme své nadšení ze vznikajícího projektu úspěšně přenesli i na jejího kolegu Pavla. A tomu pak nezbylo, než nám nezištně pomáhat – hlavně v předtiskové přípravě.

 

★  Helena Ježková

Jak jsem na křestu naší knihy byl už lehce ovíněný, zjevila se přede mnou krásná blondýnka, úžasně voněla a medovým hlasem řekla: „Vy mě neznáte, ale já vás mám hrozně ráda“. No tak co jsem s ní měl dělat? 

Nakonec mě nic lepšího nenapadlo: Heleně děkuju za PR a promo na sítích ke knize Orbis Tweetus.

 

★  Jaroslav Šedivý

Je fajn, když vám někdo věří – ne proto, že má důkazy, ale prostě proto. Že věří. Jarda mi pomohl rozjet začátek crowdfundingové kampaně na HitHit. I díky němu se strhla úvodní vlna, kdy jsme vybrali přes 100 tisíc za první 2 dny.

 

Moderátorka ČT Veronika Poláčková (vlevo) netrpělivě sleduje filmového režiséra a kmotra Robina Kašpaříka (pán s mikrofonem), kdy už domluví, abych mohl já (červený kapesníček) s Janou Reichel (dáma v bílém) pokřtít naše dílo domácí meruňkovicí (to tmavé v ruce).

 

 

6. BACKUP: záložní posily 

Nikdy nevíte, kdy je budete potřebovat. 

Takže jste rádi, že tam někde jsou – a zvednou vám horkou linku, kdykoli si válečná vřava vyžádá nutnou konzultaci.

 

★  Tereza Bartošková

Mém, nebo svém? Kdy jaké uvozovky? A proč toto a ne tamto? Každý copywriter by měl mít svého korektora. Já mám korektorku Terezu. A vždycky, když jí nějaký delší text NEDÁM k opravě, tak jsou tam chyby. Ale fakt dycky...

 

★  Pavel Minář

Bůh ví, že jsem na tento svět nepřišel proto, abych se vyznal v e-mailových účtech, jejich podúčtech a vzájemném napojení. Laskavý bůh mi zároveň seslal svatého Pavla, aby touto mou GSuite neznalostí netrpělo i mé podnikání.

minar.cz

 

★  Jiří Helán

Minulý týden jsem mu psal referenci na LinkedIN: „Nemám rád, když potřebuju právníka. Proto jsem rád, že mám Jiřího. Shodou okolností je sice právník, ale mluví jazykem mého kmene: poradí, vysvětlí, pomůže. Normálně a lidsky.“

kroupahelan.cz

 

★  Margit Slimáková

Margit je prostě Margit, asi netřeba představovat. Navíc taky rodačka ze Slovácka, tož to sa mosíme podržat, né? Strava a zdraví je nejlepší, když se vůbec řešit nemusí. Ale když náhodou hapruje, dobrá rada přijde sakra vhod.

margit.cz

 

★  Martin Vlach

Do svého podnikání nutně odrážíte vlastní duši, svou vnitřní lidskou kvalitu. A i na té se dá pracovat, poznávat ji, pravidelně trénovat. Martin mi ukazuje jak na to – a výsledky jsou viditelné. Je to doslova škola života.

martinvlach.cz

 

 

Bylo nás pět… plus dvacet pět

No není jich úplně málo.

Tady je ještě jednou pohromadě 30 hrdinů, kteří stojí za tou zdánlivou one man show:

 

 

 

Počkat: a kdo je ten poslední?

Nějak to nevychází... 

Psal jsem v nadpisu článku „31 lidí“, že? Tak proč je jich teď jen 30?

Ne, já nejsem ten jednatřicátý (ale díky).

Tím poslední jsou hromadně všichni ti, kteří se do výběru nevešli – ale také pomohli, radili, spolupracovali, vyřešili, inspirovali, navedli, propojili, vyšli mi vstříc.

 

V první řadě to jsou:

Martin Hofmeister, David Lörincz, Olga Zbranek Biernátová, Jiří Lejska, Vít Kalvoda, Kateřina Kachlíková, Petr a Petra Burianovi, Dan Šácha, Jiří Navrátil, Petra Bartoňková, Jakub Nečas, David Poláček, Pavel Šabatka, Tomáš Hejč, Barbara Zemčík, Tomáš Javora, Tomáš Izák, Marie Zemánková, Jindřich Fáborský, Petr Halík, Tereza Szkatulová, Ondřej Hauser, Tomáš Nebeský.

Dále pak (v českém znění):

Michaela Weikertová, Petr Novák, Michelle Losekoot, Adam Zbiejczuk, Robin Kašpařík, Gabriela Kaplanová, Alexandra Baliaková, Tomáš Baránek, Vít Šebor, Klára Laušová Kazelleová, Jiří Fiala, Marek Loskot, Veronika Kopečková, Martin Čapek, Lucie Čambálová, Luboš Lipovský, Tom Holič, Don Juan Disco, Tereza Cviklová, Kateřina Čábelková, Martin Pilný, Šárka Pojerová, Jiří Šebek, Filip Říha, Daniel Gamrot, Madla Čevelová, Kateřina Fejtl Kolářová, Jan Hájek, Jiří Hembal, Kateřina Hrdličková, Ilja Šedivý, Vladimír Bureš, Jiří Vicherek, Marie Snášelová Štorková, David Klouda, Klára Kubíčková, Petr Ludwig, Zuzana Řezáčová Lukášková, Marek Partyš, Jakub Žídek, Petr Pokorný, Jana Ecksteinová, Martin Mayer, Petr Pouchlý, Marek Prokop, Kateřina Smoljar Sáňková, Martin Světlík, Ondřej Svora, Jarmila Trnkalová, Pavel Ungr…………………………………………………… 

 

A tak dál a dál bych mohl pokračovat. Včetně těch nejbližších, rodiny, přátel, kamarádů.

One man show prostě nikdy není jen one man.

A já děkuji, že to může být show.

Grazie mille a tutti!

 

 

comments powered by Disqus

Čas od času vám zdarma pošlu rady, tipy
a know-how

Díky! Poslal jsem vám mail. Zkontrolujte
si inbox – nebo případně i spam složku.