10 chyb, které děláte pořád…

28. 3. 2014 — 570 OTTOSLOV

... a ne a ne si to zapamatovat. A není to tím, že jste nechodili do školy. Prostě jen nepíšete slohové práce každý den. Ztrácíte cvik. Neznáte pravidla.

 

Povědomý text?

Přesně takto začínal můj post z roku 2010.

Byl to test, v němž mnozí prošli pouze se ztrátou nějaké té češtinářské kytičky.

Tak si dáme druhý díl, ne?

Návod na práci s testem (včetně vyhodnocení) máte v prvním díle.

Jdeme na to.

 

1. 17letá

Chodili spolu z čisté lásky… ale i tak by měli umět česky. Filip si odváděl za ruku 17letou Hanku. Ta tedy nebyla „17tiletá“, ani „17 letá“, nedejbože „17ti letá“. Nejpřirozenější zápis je samozřejmě „sedmnáctiletá“. I whisky, třeba. A 15letá je též pitelná.

 

2. Fobie

V tom tajemném karpatském hradu sice strašááá… ale ze strašidel můžete mít maximálně fobii. Nikoli fóbii. Ó, jak hrozné zjištění! Ale je to tak. A krátké „o“ dodržujte také ve slovech jako persona, mikrofon, pardon, šampon či garderoba. Jó?

 

3. Přihlaste se

Pořádáte kurzy, semináře či školení? Nebo máte na svém webu alespoň nabídku k odběru newsletteru? A jakým slovesem k tomu vybízíte? „Přihlašte se“? A myslíte to vážně? Tak to, prosím, okamžitě opravte. Háček nad „s“ tam nepatří.

 

4. Mítink

Brief už je na stole, latte chladne, accounti nervózně čekají… a ten meeting ne a ne začít. No budiž. Ovšem ani pokud přijde třeba dvacet CEO, tak žádný míting nikdy nezačne. Jen mítink. Tohle chce při psaní zkrátka trénink. Nikoli tréning. Kapišto?

 

5. Nonstop

Zdravíme Michala Davida! I když idol mnoha našich spolužáků to ve své slavné árii tak krásně odsekává… věřte mi, že Míša nechce žít non-stop. Ani non stop. On chce prostě žít nonstop. Napište „non stop“ a budete pro mě jen pouheeej disko-cvok.

 

6. Kyjev

A teď zprávy ze zahraničí. Název „Kijev“ použijte, pokud budete psát seminárku o té slavné sovětské letadlové lodi. Nebo pohlednici z Františkových Lázní. Ale zápis hlavního města Ukrajiny je v českém jazyce tvrdý: Kyjev. Však je tam teď taky pěkně dusno.

 

7. Himálaj

Posuneme se dále na východ. Jedete do Himálaje? Cajk, to je 2. pád. Ovšem 1. pád jednotného čísla je pouze a jen Himálaj – nikoli Himálaje. Množné číslo tohoto slavného pohoří neexistuje. A ano, čárka je fakt nad tím prvním „a“. Divné, ale pravdivé.

 

8. 7–17 hodin

Jedna z nejčastějších chyb ever. Znáte z mnoha vývěsek na dveřích obchodů. Když máte otevřeno třeba od sedmi do pěti, tak šetřete mezerami a nepište „7 – 17 h“, ale „7–17 h“. Platí pro všechny jednoslovné výrazy. Třeba „rychlík Praha–Ostrava“.

 

9. Dvoudenní

Můžete si dát klidně dvojitého panáka. Ale když jich bude víc a noc se krapet protáhne, tak nás doma manželky nepochválí za dvoudenní flám – ne dvojdenní. Ovšem na hotel lze jít s kamarádem na dvojlůžkový i dvoulůžkový pokoj. Bože, ta Příručka

 

10. 37 °C

To byl tehdy pařák, fuj, paní Kropáčková… No už aby tu byly ty tropy. V Klementinu to letos určitě zase vystoupá na takových dobrých… ééé… jak to přesně napsat… Že by 37°C? Ne. Tak třeba 37° C? Taky špatně. Za číslem je mezera, za stupněm už ne.

 

Nonstop fobie z dvoudenního mítinku v Himálaji

Tak jak jste v testu dopadli? Máte 10 bodů? Nebo 10 chyb?

Nemám tam někde chyby já?

A který další kiks z našeho mateřského jazyka nemůžete vystát zrovna vy?

Něco mi říká, že materiálu na třetí díl je stále dost a dost.

Čeština je tak krásná!

comments powered by Disqus

Čas od času vám zdarma pošlu rady, tipy
a know-how

Díky! Poslal jsem vám mail. Zkontrolujte
si inbox – nebo případně i spam složku.