Copy šťáva

9. 5. 2010 — 319 OTTOSLOV

Copywriter je jako odšťavňovač. Žádá kila pomerančů, dává čistou šťávu. To jsem si zapsal do svého Moleskinu, když jsem se nudil. Metafora pro princip získávání co nejvíce podkladů, abych klientovi dodal „jen“ vybroušený text. Steve Krug ví, co ří...

 

Copywriter je jako odšťavňovač.

Žádá kila pomerančů, dává čistou šťávu.

To jsem si zapsal do svého Moleskinu, když jsem se nudil. Metafora pro princip získávání co nejvíce podkladů, abych klientovi dodal „jen“ vybroušený text.

Steve Krug ví, co říká, když ve třetím zákoně použitelnosti (oprašte v knihovničce bibli Webdesign. Nenuťte uživatele přemýšlet) nabádá ke copywritingové břitvě:

Zbavte se poloviny slov na každé stránce, a potom se zbavte poloviny toho, co zbylo.

Pro příklad nechoďme daleko. Nahlédněme do Moleskinu, jak se metafora rodila:

Profi copywriter je něco jako kvalitní odšťavnovač. Pro svou práci si žádá kila pomerančů, klientovi ale dává jen čistou šťávu.

20 slov na popis profese, když mou prací je nemilosrdně osekávat, krátit a škrtat? Nene:

Profi copywriter je něco jako kvalitní odšťavnovač. Pro svou práci si žádá kila pomerančů, klientovi ale dává jen čistou šťávu.

Samozřejmě, že je copywriter „profi“. Jasně, že výsledek práce je předán „klientovi“. Slova „něco“ a „svou“ hoďme do koše s nálepkou „vlastně-prostě-třeba-blablabla“. Odšťavňujeme dál:

Copywriter je jako kvalitní odšťavnovač. Pro práci si žádá kila pomerančů, ale dává jen čistou šťávu.

A jsme na 10 slovech – polovině původního textu. Sdělení je jasné, úderné, má říz – zaujme vaši pozornost. (Další poloviny se zbavovat nebudu, už by mi nebylo rozumět: Copywriter odšťavnovač. Žádá pomeranče, dává šťávu.)

Steve Krug se svou -75 % textovou kúrou měl samozřejmě pifku hlavně na nemotorné slohové práce, které zamořují spousty webových stránek. A že jich je. Příště si vyzkoušíme odtučnit konkrétní text z vybraného firemního webu, kde místo copywritera řádil Dostojevskij.

Doufám, že se pak ozve potrefený klient a za úpravu zdarma mi pošle aspoň nějaký bakšiš.

Potřebuji si totiž do kuchyně pořídit opravdu kvalitní odšťavnovač.

comments powered by Disqus

Čas od času vám zdarma pošlu rady, tipy
a know-how

Díky! Poslal jsem vám mail. Zkontrolujte
si inbox – nebo případně i spam složku.