10 chyb, které děláte pořád…

25. 6. 2015 — 590 OTTOSLOV

… a ne a ne si to zapamatovat. A není to tím, že jste nechodili do školy. Prostě jen nepíšete slohové práce každý den. Ztrácíte cvik. Neznáte pravidla.

 

Proto jste si kdysi udělali první test.

A loni jeho druhý díl.

Proč si dnes, těsně před prázdninami, nedat další nášup?

To bude dohromady 30 chyb, o kterých víte – a už je nikdy neuděláte.

Zavřete slovník a dejte si rychlý test:

 

1. Data

Věčná bitva! „Data“ je jednak pomnožný výraz, například pro počítačová data, jednak množné číslo pro datum v kalendáři (třeba data 25. června a 7. 8. 2015). Hojně využívaný a urputně bráněný tvar „datumy“ ve spisovné češtině nepoužívejte, prosím.

(Výjimka potvrzuje pravidlo. Tvar „datumy“ je tolerován, pokud v jedné větě potřebujete odlišit význam obou slov. Modelový IT příklad: V uložených datech se bude nejčastěji vyhledávat podle datumů. Ale v ostatních případech nechte kostrbaté „datumy“ spát.)

 

2. Byste

Zdá se to být jasné… ale i mně to občas uklouzne. Abyste byli super korektoři, tak byste měli každý den používat příručku ÚJČ AV ČR. Pak byste zjistili, že napsat „by jste“ je spolehlivou cestou k tomu, abyste byli ostatním kolegům pro smích.

 

3. Tchyně

Nevěřte škaredým vtipům, že slovo tchyně vzniklo ze slov „tchoř“ a „svině“. Já mám třeba super tchyni. A řada dalších lidí nejspíš taky. Zatímco ale v hovorovém jazyce vyslovujeme použitelnější verzi „tchýně“, tak v psané podobě je „tchyně“ only.

 

4. Zamkl

Hnul se, když jsi mu to navrhnul? Vrhl se do toho? Pak vrhnul oběd? A zamknul doma? Nebo zamkl? Z těch všech tvarů činných příčestí by se jeden sesul. Nebo sesunul? Každopádně nepíšeme „on zamknul“, ale „on zamkl“. Ať už dveře či pusinku na zámeček.

 

5. Jakoby / Jako by

Teď dělejte jakoby nic… prostě jako by tohle bylo úplně poprvé. A pointa je prozrazena. Ten tvar psaný zvlášť („jako by“) použijte vždy tam, kde pak následuje sloveso (jednoduše řečeno). Tvar „jakoby“ zase tam, kde pak následně sloveso není: „Byl jakoby u vytržení.“

 

6. Designér

Ať už někomu designujete, zahradu, nehty, záclony, celý byt, malou microsite, velký web nebo nedejbože nové firemní logo, všechny vás spojuje jedna věc. Nejste „designeři“, ale „designéři“. A teď zvedněte ruku, kdo je tu webdesigner, co?

 

7. Známější / Rozumnější

Peklo pekelné. A pořád se vám to me/mne/mě/mně plete, ne? To je v pohodě. Mně taky. Proto si to pořád kontroluji. I díky tomu jsem teď mnohem „známější“ (nikoli „známnější“), ale nezdá se mi, že zas o tolik „rozumnější“ (nikoli „rozumější“).

 

8. Viz

Berou. mě. všichni. čerti., když někde vidím napsán tvar „viz.“. Ta tečka tam nepatří – protože „viz“ není zkratka, ale rozkazovací způsob od slova „vidím“. (Množné číslo „vizte“ je spisovné, ale na mě osobně působí hrozně – a nepoužívám ho.)

 

9. Brusírna

Brousil ji celou tak dlouho a vytrvale, až z té nebohé latě nic nezbylo. To je v pořádku. Ale i když má někdo super brousicí schopnosti a umí brousit fakt mistrovsky, tak nikdy do žádné „brousírny“ nedojde. Protože jde do „brusírny“. S bruskou.

 

10. Odnaproti

Viděli jste tu sexy holku odvedle? Já jo. A viděl ji i Karel – ten ji zase dalekohledem sledoval od vedle. A oba máme recht – povolený je tvar „od vedle“ i „odvedle“. Pak ale přišla Maruš a seřvala nás odnaproti – a ne „od naproti“. Jak to? Protože proto.

 

Schválně si zavolejte na číslo 257 531 793. Tam vám to potvrdí i vědci.

 

Jak se má váš češtin?

Sečtěte a podtrhněte. Pravidla hodnocení najdete dole pod prvním testem.

Tak co?

Kdo měl 10 bodů? A kdo bude mít zítra na výzo kouli?

comments powered by Disqus

Čas od času vám zdarma pošlu rady, tipy
a know-how

Díky! Poslal jsem vám mail. Zkontrolujte
si inbox – nebo případně i spam složku.